fbpx
Profi nářadí v nejlepší kvalitě
brusky, vrtáky, pily - na beton i kov
Zastoupení + servis
pro Česko a Slovensko

Typ připojení závitů BSPT a NTP

NPT závit / připojení

NPT (National Pipe Thread) tedy závit s úhlem profilu 60 stupňů, označení je pro americký kuželový trubkový závit ASME / ANSI B1.20.1 ‚. Tento jemný americký závit je určen pro samotěsnící standardní přípojky.

Spoje jsou nejčastěji používané pro typy připojení v USA a Kanadě. NPT mají kuželový závit, shodují se s vnitřním NPT adaptérem. Utěsnění funguje na principu „out-of“ tvaru závitu, což znamená, že vnější připojení táhne vnitřní ventil natolik, že spojení může udržovat příslušný tlak. Jednou z nevýhod tohoto spoje je, že když je ušlechtilá ocel spojena s antikorozním materiálem při nadměrné zátěži a slabém mazání může způsobit škody na závitu (při opakovaném spoji třeba navinout nové těsnění).

BSPT závit / připojení

BSPT kuželové závity (British Standard Pipe Taper thread) s úhlem profilu 55 stupňů. Tento kuželový závit je samotěsnící, ale také může být používán s těsněním.

BSPT je podobný NPT, ale je zde podstatný rozdíl. Úhel závitu je 55 stupňů místo 60 stupňů. Z tohoto důvodu se NPT připojení vsuvka vejde do BSPT připojení nebo naopak, ale nejsou uzavřeny. Je třeba použít těsnící nit, aby byla zajištěna těsnost vnější a vnitřní přípojky.